Our staff

Is committed and dedicated to inspiring each student by name and need as well as each other. Together we are committed to the success of each student and NCS. To email a staff member click on their name please.

Central Office
Title/Department
Dee Dee McCullough Chief Executive Officer
Felicia Workman Chief Operations Officer
Alicia Harvin Data Coordinator
Ann Harris Human Resource
Jeanna Wheat Food Service Supervisor
Heather McDaniel IT/Technology and Security Coordinator
Rebekka Stafford Special Education Coordinator
Cody Nobles Transportation Coordinator
Jonathan Hall Public Relations Manager
Candi Brumfield Executive Assistant
Administration
Title/Department
Dee Dee McCullough Principal
Levi Morgan Dean of Academics
Steve Sanders Dean of Students
Valerie Penny Faculty Coordinator
Cerrissa Blackburn Social Worker
Carmel Grantham Instructional Coach
Kyra Wilson Instructional Coach
Amy Penny Instructional Coach
Special Education
Title/Department
Cindy Richards Occupational Therapy
Monica Waasdrop Speech Therapy/Testing Coordinator
Buffy Williams Speech Therapy Assistant
Tiki Thomas Special Education
Casey Bond Special Education
Elizabeth Doyle Special Education
Leigh Vaughn Special Education
Shalin Wood Special Education
Dr. Harold Lucky Special Education
Benita O'Quin Special Education
Elementary Faculty
Title/Department
Bridget Knight Kindergarten
Melissa Kennedy Kindergarten
Rebecca Crawford Kindergarten
Tommie May First Grade
Jessica Luquet First Grade
Rebecca Crain First Grade
Jennifer Eskue Second Grade
Joeshpine Thomas Second Grade
Brandi Manders Second Grade
Sylivia Lewis Third Grade
Tuti Nastasi Third Grade
Amy Jenkins Third Grade
Ariane Brumfield Fourth Grade
Lynell Spears Fourth Grade
Kristi Pittman Fourth Grade
Middle School Faculty
Title/Department
Dennye Berry Fifth Grade
Gwendolyn Pigott Fifth Grade
Terri McClendon Fifth Grade
Daniel Keaton Sixth Grade
Rita Wilson Sixth Grade
Nicole Marigny Sixth Grade
Vanessa Smith Seventh and Eighth Grade
Alicia Applewhite Seventh Grade
Shane Creel Eighth Grade
Cynthia Varnado Eighth Grade
Misty Dickens Eighth Grade
Paul Mathes Eighth Grade
Martin Gray Middle School P. E.
Paula Fortenberry Computer Lab
High School Faculty
Title/Department
Heather Boyet High School English
Dawn Varnado High School Social Studies
Keith Henderson High School Mathematics
Sherri Breland High School Science
Buddy Fornea High School Science
Lyn Taylor High School Business Electives
Julie Brock Fine Arts
Summer Stewart Gifted/Talented-Summer Stewart
Specials
Title/Department
Ashley Nobles Specials - PE
Shannon Jenkins Specials - Spanish Teacher
Milton Gholar Specials - Music
Tana Kimble Specials - Computer
Staff
Title/Department
Beverly Steele Nurse
Jenny Stewart Nurse
Tresa Perry Alternative/ISS
Tiffanye Pigott Paraprofessional
Julie Miller Paraprofessional
Molly Magee Paraprofessional
Tasheena Williams Paraprofessional
Benetha Johnson Paraprofessional
Keely Jefferson Paraprofessional
Farriet Mickens Paraprofessional
Robin Miller Paraprofessional
Shelia Cook Paraprofessional
Nanette Jackson Paraprofessional
Elizabeth Sumrall Food Service
Arlene Magee Food Service
Joanne Jones Food Service
Barbara Hall Food Service
Paulette Rowell Food Service
Melissa Keating Food Service
John Drinkard Maintenance
Derrick Sanders Custodian
Juan Jerry Custodian
Reginald Bickham Custodian
Steve Merrit Custodian
Cody Nobles Transportation
Calvin Wheat Transportation
Ashley Nobles Transportation
Mac Harvey Transportation
Brenda Jefferson Transportation
Ashely Wheat Transportation
Peggy Stewart Transportation